Kişisel veriler nasıl korunur?

Kişisel veriler nasıl korunur?

Peki söz ettiğimiz verileri korumak, onları “hesap verilebilir” kılmak için ne yapılmalı? İşte gerçekleştirilmesi gereken aşamalar: Öncelikle bir kişisel veri sorumlusu belirlemelisiniz. Ardından bir veri politikası ve envanteri oluşturmalısınız. Sıra geldi kişisel verilerle ilgili riskleri yönetmeye. Kişisel Veri Danışmanlığı sizi bu risklerin neler olduğu ve nasıl yönetilebilecekleri konusunda bilgilendirecektir. Buna ek olarak, veri toplama, işleme, saklama ve güvenliğini yöntemlerini belirlemek sürecin en önemli adımlarını oluşturuyor. Peki kullanmadığınız veriler? Örneğin artık müşteriniz olmayan kullanıcılar, çalışanınız olmayan bireyler ya da bilgilerini elinizde tutma süresini doldurduğunuz vatandaşlar… İşte bu durumda veri imha yöntemlerini belirlemek kurumunuzun güvenilirliği adına temel konulardan biri. Bir diğer önemli konu ise veri güvenliğiyle ilgili şikayetlerin ele alınma yöntemleri… Bunları planlamak ve bir eylem haritasına dönüştürmek şirketlerin yaşayabileceği olası krizlerin önüne geçmeyi sağlar.

Szutest ve Kişisel Verilerin Korunması Danışmanlığı

Szutest olarak gerek kişisel verilerin korunması eğitimlerimiz gerek danışmanlık hizmetimiz ile bu konudaki yetkinliğimizi ispatlamış durumdayız. “Veri” konusunu ve konuyla ilgili düzenlemeleri yakından takip ediyor, bu alanın nabzını tutarak kurumlara rehberlik ediyoruz.

Burada altını çizmek istediğimiz nokta, Kişisel Verilerin Korunması konusunda bilgilenmek aslında kurumların kendi kendini ve prestijlerini korumasıdır. Şirket itibarınızın, olası dava süreçlerinin ya da şikayetlerin önüne en başından geçmek için tıklayın.