Zamanın Değişen Ruhuna Ayak Uydurmanın Yolu

Kişisel Verilerin Korunması Danışmanlığı

İnternetin pek çok sektörün kalbinde yer alması ve önemli süreçlerin yürüdüğü ana mecra haline gelmesi bazı değişimleri de beraberinde getiriyor. Bilişimin bu denli büyük bir role sahip olması kurumları onu ve dinamiklerini öğrenmeye zorluyor. Hayatlarımızda hala yeni sayılabilecek bu sanal çağın size ne gibi tehlikeler getirdiğini ve omuzlarınıza ne gibi sorumluluklar yüklediğini öğrenmenin tam sırası.

Kişisel veriler sizin değil, size emanet

Adalet Komisyonu tarafından kabul edilen 117 sayılı yasa tasarısında “Bireylerin kimliklerini belirli hale getirmeye elverişli her türlü bilgi” olarak tanımlanan kişisel veriler, şirketler tarafından farklı amaçlarla sıkça toplanıyor. Bu bilgiler işleniyor, paylaşılıyor ve saklanıyor. Peki bu veriler kimlere ait? Bazen vatandaşa, bazen müşteriye, kimi zaman da kurumunuzun çalışanlarına… Tüm bu veri yığını, kurumlara büyük bir sorumluluk yüklüyor çünkü onlar aslında sizin değil, sadece size emanet.

Facebook veri skandalı

Hafızalarımızı biraz zorlarsak, kısa bir süre önce Facebook’un kişisel verileri sızdırdığına dair söylentilerin ne denli büyük bir skandala dönüştüğünü hatırlayabiliriz. Bunun sonucunda söz konusu mecra çok sayıda kullanıcısını yitirmiş, kalan kullanıcıların akıllarında ise ciddi soru işaretleri oluşturmuştu. Bu krizi yönetebilmek için pek çok hamle yapmaları gerekti. Üstelik bu hamlelere rağmen kamuoyundaki öfke büyümeye devam etti. Oldukça güçlü bir kurumu hatırı sayılır bir biçimde sarsan bu olay, kişisel verilerin korunması konusunu pek çok kurumun gündemine yeniden oturttu. Ülkemizde de Kişisel Verilerin Korunması Danışmanlığı alanında hizmet almak temel bir zorunluluk haline geldi. Küçükten büyüğe eğer sunduğunuz sistemin herhangi bir alanı internetle ilişkiliyse ya da bireylerden kişisel verilerini talep ediyorsanız kısıtlarınızı ve ilgili yasa tasarısının inceliklerini bilmeli ve gerekli önlemleri en kısa sürede almalısınız. Unutmayın, zamanın ruhu çok hızlı değişiyor ve “veri” kavramı her an daha da yaşamsal bir noktaya oturuyor. İlgili yasalar, hizmet sunduğunuz kullanıcılara gönderdiğiniz elektronik postaları ve kısa mesajları da son derece belirgin sınırlarla kısıtlıyor.